نمایش نوار ابزار

به نام یزدان پاک

چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸

با عرض سلام و خیر مقدم خدمت میهمانان ویژه ی استان گنجینه ی معرفتها،

جناب آقای دکتر لاریجانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی و وزیر محترم جهاد کشاورزی جناب آقای مهندس حجتی

سلام و درود به اعضای حاضر درجلسه، گرامیداشت ۵/پنج بانوی شهیده ی استان و سپاس از پیگیری و تلاش استاندار عزیز جناب آقای دکتر شجاعی بابت فراهم آوردن این فرصت…

مهستی آدینه زاده

جناب آقای دکتر لاریجانی، ما در خراسان شمالی ساختاری شبیه یک سازمان مردم نهاد به نام مجمع مشورتی بانوان را ایجاد کرده ایم که با عنایت ویژه ی استاندار محترم به صورت کاملا” داوطلبانه و درعرصه های مختلف با هدف تعمیق و گسترش فرهنگ مشارکت پذیری و درکنار ساختار دولتی قرارگرفته ایم وتجربیات خود را دراختیار حوزه ی زنان و خانواده به مدیران دولتی ارائه می دهیم .

برهمین اساس درحوزه ی قانون گذاری و ایجاد فرصت برای به روز نمودن واصلاح قوانین از شما تقاضا داریم درایجاد قوانینی که فرصت وبستر لازم برای راهیابی تعداد بیشتری از بانوان توانمند کشورمان به مجلس شورای اسلامی را فراهم می نماید عنایت ویژه داشته باشید.

می دانیم که حضور بانوان درمجلس هم اکنون تنها ۶% است و این تعداد تناسبی با جمعیت  مسائل و موضوعات زنان ندارد.

موضوع بعدی تمهید وتصویب قوانینی است که برخورداری زنان خانه دار را از بیمه های اجتماعی پررنگ تر می کند. اقشار مختلفی با تصویب مجلس و حمایت دولت از بیمه های اجتماعی برخوردار هستند ؛ این مورد می تواند یک رخداد بزرگ درایجاد رفاه مناسب برای قشری باشد که صبورانه وظایف مهمی را دراجتماع به عهده دارند.

پر واضح است که پرداختن به این موضوع ، بار مالی ایجاد می کند اما باید بدانیم ارج نهادن به فعالیت های این عزیزان به عنوان شغل  و تدبیر ساز و کاری که قوانین موجود را اصلاح – ساری و جاری می سازد موجب خشنودی تعداد زیادی از هم وطنان از خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

دراین مجال لازم است ضمن تشکر از تصویب قانون در زمینه ی تابعیت فرزندان ناشی از مادر ایرانی و پدر خارجی که مشکل بسیاری از زنان هم وطن و فرزندانشان در برخورداری از حقوق شهروندی را حل می نماید؛‌ درخواست بعدی ما اصلاح ماده ی ۱۱۸۴ قانون مدنی در زمینه ی ولایت جد پدری درموارد فوت پدر علیرغم وجود مادر باشد.

دراین قانون هیچ اولویتی برای مادر تعیین نشده است  که موجب سوء استفاده در برخی موارد گردیده ، مادری که جایگاهش در نزد خداوند متعال ویژه و خاص تعریف شده در قانون کمترین حقی برای تشخیص مصالح فرزندش را ندارد.

به برکت ایجاد فراکسیون زنان درمجلس  که دغدغه ی مسائل زنان و خانواده را درکشور و در قالب مجلس شورای اسلامی به عهده دارد، ضروریست که این ساختار ارتباط مداوم و تخصصی با لایه های مختلف اجرایی درکل کشور و در زمینه های مختلف داشته باشند.

امروزه نیاز به برخورداری زنان و خانواده هایشان از آموزش با هدف پیشگیری از آسیب اجتماعی وحمایت ویژه از کسب و کار زنان در قالب مشاغل خرد وخانگی و یا کارآفرینی یک ضرورت است .

خواهشمنداست تدبیری اتخاذ فرمائید که در تدوین – بازنگری واصلاح قوانین ،‌ماموریت ویژه ای برای فراکسیون زنان و سایر نهادهای تاثیرگذار با هدف برخورداری زنان از آموزش درابعاد مختلف با تاکید بر آموزش های اجتماعی – سلامت کسب و کار  ارائه ی خدمات خاص در زمینه ی کسب و کار و … تدوین ،‌تصویب و وارد بعد اجرا گردد.

مهستی آدینه زاده

جناب آقای دکتر لاریجانی در لایحه ی بودجه ی سال ۹۷  پنج صدم درصد اعتبارات هزینه ای کشور به فعالیت های مربوط به زنان و خانواده اختصاص یافت . البته که این میزان بسیار اندک بود ولی در جریان سازی موضوعات این حوزه تاثیر به سزایی داشت .

نکته ی شایان توجه این است که در بودجه ی سال ۹۸ حتی همین پنج صدم درصد نیز دیده نشد !!!

از حضرتعالی استدعا داریم تخصیص بخشی از اعتبارات هر ساله را به فعالیتهای زنان به مثابه ای یک دغدغه ی جدی بپذیرید و آن را به عنوان یک الزام در قوانین و لوایح موجود اعمال فرمائید.

و اینک درخواست جامعه ی بانوان استان از وزیر محترم جهاد کشاورزی:

هم چنانکه مستحضرند صندوقهای خرد روستایی و عشایر درتمام کشور شکل گرفته اند، امسال سال رونق تولید است و ما با اطاعت از منویات مقام معظم رهبری موظف به حمایت از تولید هستیم. حضرتعالی با دستوری عملیاتی در زمینه ی فعال نمودن صندوق های فوق الذکر در زمینه های مختلف بومی و محلی می توانید به راحتی تعداد زیادی شغل برمبنای استعداد زنان محلی عضو ایجاد نمائید…

خراسان شمالی استانی با شرایط منحصر به فرد وپر پتانسیل است .استدعا داریم با حمایت از این صندوق ها در این استان که قریب به ۶۰ صندوق را ساماندهی نموده است ، زمینه ی اشتغال حداقل ۱۰۰۰ بانو را فراهم نمائید. در خاتمه از عنایت و حوصله ای که به خرج دادید صمیمانه سپاسگزارم و آرزوی صحت، سلامتی و عاقبت خیر برای تمامی خدمت گزاران و ملت شریف ایران را دارم.